Det er mye psykologisk kompetanse som legges ned i annonser for biler. Budskapet kan være klart formulert, eller det fremgår av samspillet mellom tekst og bilde.

Norges Bilbransjeforbund har sammen med andre utarbeidet en plakat som oppfordrer til at fart og akselerasjon ikke eksponeres i annonser. Med utgangspunkt i annonsen fra Audi til høyre kan den enkelte selv vurdere hva budskapet til denne annonse er og sammenholde dette budskap med den angitte plakat.

Andre eksempler på bilannonser er:

Som vist forskjellige steder på dette web-sted var det et antall bilprodusenter som spilte på lek og moro med bilen. Det er også eksempler på bruk av heller spesielle assosiasjoner:

Etter at denne type annonsering er blitt eksponert, har det skjedd en endring som belyses av noen eksempler fra annonser i 2007:

Annonser høsten 2007 er samlet på en side.

Det er også andre vinklinger for markedsføring av biler!

Men, akk. Det er de som prøver seg igjen i 2011. Audi burde ha lært! De har dummet seg ut tidligere.

 

BMW på hugget igjen?

BMW's nye X6 annonseres 30. og 31. mai 2008 i DN med budskapene:

   A night in the opera         A day in the wild

   Beaty            Beast

Hva egentlig budskapet er, blir opp til leser, men ordboken har sine synonymer.

BMW har ved siden av sitt logo også sitt valgspråk. Dette skifter over tid og sted, men budskapet er det samme:

Auto Motor Sport, Aug. 2009                       Norge 2008/09

 

Italiensk kjøreglede 2008                             Norsk Kjøreglede 2004

Ved lansering av BMW X1 og den nye serie 3 i oktober 2009, var kjøregleden tilbake i høysetet.

Volvo: "Life at the extreme"

Volvo følger opp sin konkurent, BMW i et vedleggsblad til DN 2. juni 2008. Nå er de tilbake til der de var 12. november 2005.  Da var det De og Du.

Dette stimulerer i et hvert fall ikke til forsiktig kjøring. Nå er det om å gjøre å få ulykkestallene  videre opp!

Jaguar: "Vakre villdyr"

Hva har ville dyr på offentlige veier å gjøre? Hvem vil ha ulv i Nordmarka? For ikke si i sin egen hage? En jaguar er neppe noe bedre!

VW Polo GT Sport kan gi høyere puls!

VW lover ansvarlighet, men nå falt de tilbake ved å argumentere for at VW Polo GT Sport kan gi høyere puls!

Landrover's Freelander 2 gir adrenalin-kick på åpne landeveien.

"Du trenger ikke kjøre på steinete fjelloverganger eller forsere strie bekker for å få adrenalin-kick i en Freelander 2. Opplev det like gjerne på den åpne landeveien...."

Honda viser vei - Annonse 20.08.2010

Det er mulig å annonsere sine fine biler uten samtidig å oppfordre til fart, moro og uforsiktig kjøring på veiene. - Honda velger en konkurransearena som er mer bærekraftig enn mange andre - Gratulerer!

                                                                                 Til topp på side

Øverst på siden er en annonse over to hele sider i D2, 26. februar 2010.  Å knytte bilkjøring sammen med lek er ikke nytt. Det har særlig BMW vært flinke til tidligere. Om dette er en påvirkning i retning av varsom kjøring er heller tvilsomt. Men det er ikke i bilselgernes interesse.

Audi: "Brattfjell tunnelen 19,5 km"

Nå er det snart juletid:

Stenshagen Bil annonserer 8. desember 2007 med: "Vi tilfredstiller alle kvinner til Jul!" I annonsen vises BMW serie 1 & 3 i tillegg til Volvo C30 og C70, cab. Alle Volvoene er nedsatt i pris. Annonsen er helt ren, uten noen sleng i retning av kjøreglede. Fint gjort!

Volvo følger opp med en annonse i Mediaplanet (Desember 2007) for den nye V70. Eneste antyding til fart var ordet "rask" i overskriften. Ellers var beskrivelsen helt nøktern og avslutter med: "Velkommen til oss." Det var mye bedre enn "Velkommen til fornøyelsesparken", som det het fra Volvo for noen år siden.

På det nye året 2008 konkurrerer Audi og Peugeot i samme avis. Den ene satte den andre i et dårlig lys.

Ny SAAB turbo X

SAAB annonserer 10. januar 2008 i Dagens Næringsliv en ny modell Turbo X XWD. Den .."hjelper deg hurtigere, sikrere og smidigere gjennom-og ut av-alle tenkelige situasjoner. I kortversjon: Sannsynligvis en morsommere og samtidig sikrere bil enn noe annet du har kjørt..... Hvis du har lyst til å kjøre historiens råeste Saab, så ta kontakt nå".

Annonsen er vist her. Hvordan denne annonse faller ut i forhold til de foreslåtte etikkregler kan den enkelte selv finne ut av. De mest sentrale punkter er 1.1, 2.1, 3.4, 4.3 og 5.2. Noen oppfordring til varsom kjøring formidler ikke SAAB med dette.

 

Er det mulig å leke sikkert med bil på veien?

Helsides annonse fra Volvo i DN's magasin D2, 11. juni 2010 og i avisen 18. juni, 25. juni og 20. august 2010.

Volvo forsøker å få sine kunder til å tro at det er mulig å leke med sine biler på veien og samtidig være trygg. Påstanden er ikke ny, men det gjør den ikke riktig for det.  BMW har også forsøkt seg  med: "Hvis bilen ikke gjør som du vil, har den et vektproblem."

BMW og Volvo var i den gruppe bilmerker som for noen år siden skadet flest personer i Norge relativt sett. Det å oppfordre til lek med bil på veiene, er i realiteten å be om uhell. Det tjener bilprodusenten på i form av flere reparasjoner i verkstedene og flere biler solgt!

Er det noen her i landet som har ansvaret for å følge med på og stoppe  villedende reklame?

 

Dyriske instinkter fra Volvo. Viser søta broder sine sjulte holdninger som da de ga Karl XII enevoldsmakt?

I samme annonse-serie, på samme sted, i februar 2010, fortalte Volvo om de dyriske instinkter og sitring i kroppen når noen kom i nærkontakt med deres sportslige 7-seter, SUVen XC90. Gir de dyriske instinkter en varsom kjøring eller burde bilen heller blitt forsiktig leiet tilbake og låst inne i sitt bur i dyreparken - av hensyn til de andre trafikanters sikkerhet? Nå ser det faktisk ut til at akkurat det har skjedd. Aftenposten kan 15. juni 2010 fortelle at denne dyriske SUV fra Volvo, her i landet kun er solgt i 39 eksemplarer første halvår 2010.

Volvo's dobbeltkommunikasjon er neppe bærekraftig på sikt.

Ellers er det et åpent spørsmål om Volvos dobbeltkommunikasjon er bærekraftig på sikt. På den ene siden markedsfører de sikkerhet i tråd med en lang og god tradisjon innen Volvo.  På den andre siden markedsføres lek, adrenalin, fornøyelse og nå dyriske instinkter og lek med bil på veien. De fleste vil innse bevisst eller ubevisst, at dette er dobbelt-kommunikasjon som ikke er logisk. Det ene budskapet er i direkte konflikt med det andre.  Volvo bør ta et valg og det er å håpe at de velger sikkerhet som sitt budskap, og det betinger varsomme førere. Hvis ikke kan en øket sikkerhet knyttet til selve bilen, fort bli borte, ved at fører velger et høyere risikonivå under sin lekne kjøring av bilen slik at det sitrer i kroppen til fører.

Copyright, © 2006-2012 SikkerTrafikk.no  |